13 липня 2024 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Нормативно-правова база
Регуляторна політика
Цивільний захист
Звернення громадян
 • Запобігання проявам корупції
 • Публічна інформація
 • Соціально-економічний розвиток
  Спостережна комісія
  Інвестиційний довідник
 • Містобудування та архітектура
 • Бюджет, фінанси, податки
 • Розрахунки за енергоносії
 • Енергозбереження
 • Публічні закупівлі
 • Соціальний захист населення
 • Протидія домашньому насильству
 • Все про COVID-19
 • Гуманітарний розвиток району
 • Влада і громадськість
 • Громадська рада
 • Прес-центр
 • Реформи в Україні
 • Європейська інтеграція
 • Державний реєстр виборців
 • Інформація з установ району
 • Пасажирські перевезення
 • Охорона природи
 • АРХІВ НОВИН

  « Липень 2024 »
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31        
   

  Публічні закупівлі

   
  zakypivli
  Головна>Прес-центр>Рекомендації щодо боротьби з борщівником Сосновського
  Понеділок, 25 березня 2024 10:17

  Рекомендації щодо боротьби з борщівником Сосновського

  Борщівник сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden) - культура, яку вирощували на корм (силос) для тварин у 50-ті роки минулого сторіччя.  Поїдаючи силос із борщівника корови давали молоко з гірким присмаком, яке було непридатним для споживання як людьми, так і тваринами. Тому культуру залишили без уваги. З часом борщівник Сосновського почав поширюватись у вигляді своєї  здичавілої форми. З'ясувалось, що під час вегетації борщівник накопичує фотодинамічно активні  органічні сполуки: кумарини, фурокумарини. Сік рослин, що потрапляє на шкіру з такими речовинами, під впливом сонячного світла (ультрафіолету) здатний підсилювати пігментацію шкіри людини і тварин, викликати дерматити, які називають "опіками".  Найчастіше  дерматити від попадання соку борщівника на шкіру проявляються у вигляді пухирів, які викликають   неприємні больові відчуття. Такі пухирі з  часом стають темними плямами, що сходять протягом 3-6 місяців.

  Борщівник успішно проникає в природні екосистеми: на узбіччя  автомобільних та залізничних шляхів, польових доріг, на крайові смуги  сільськогосподарських угідь, каналів, ярів, балок, заплави річок, на  необроблювані землі, пустирі,  сміттєзвалища,  обочини лісів. Рослину можна знайти в  парках, садах,  населених пунктах.

  Біологічні особливості та умови поширення.

  Борщівник Сосновського («гераклова трава», «ведмежа лапа») це – багаторічна рослина родини зонтичних з 2-5-річним циклом розвитку.

   З центральної її бруньки на 3-5, рідше – на 2-3 році життя утворюється квітковий пагін. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується переважно насінням. Воно легко поширюється  з допомогою вітру і води, проростає неодночасно: першого року зазвичай - 20-70%, другого –30-60% від непророслого першого року. Деяке насіння борщівника може прорости тільки через 5-6, або навіть через 12-15 років! Одна  рослина може давати 15-20 тисяч, а в окремі роки   - до 100 тис. життєздатного насіння.

    Борщівник – морозо- і холодостійка  рослина (під снігом витримує морози до –40-50°С),  добре витримує приморозки до - 10°C і спеку до + 37°C. Вимогливий до світла, погано переносить затінення та покривні посіви. Може вегетувати 6-8 років. Коренева система  стержнева, добре розвинена, сягає до 2 м.  Висота рослин - до 2-2,5 м, порожнинне стебло завтовшки до 10 сантиметрів. Листки міцні, 80-100 см,  завдовжки і до 70 см завширшки, іноді довжини листка сягає до 2 м і більше,  тому і виникла  назва   – «гераклова  трава».   

  Борщівник має алелопатичні властивості і здатний  витісняти місцеві види рослин, включаючи хвойні дерева.

  Методи  боротьби з борщівником.

  Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша – поява можливості виїзду в поле; друга – до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть. Плоскорізний обробіток – підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати – рано навесні  потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки. Якщо зрубати вище – на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть  у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Обрізування квіток у фазах бутонізація-початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози.

   Спалювати насіння борщівника можна, коли воно добре підсохне буде легко обсипатися. Тому зрізування парасольок з сухим насінням треба виконувати обережно і акуратно. У період горіння парасольок важливо дотримуватись усіх запобіжних заходів, адже з плодів борщівника буде виділятися летка ефірна олія. Важливо дотримуватися протипожежної безпеки, намагатися не допускати попадання соку рослин на відкриті ділянки тіла і одяг.

  Використання ремедіаторів – запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки – костриця, стоколос, або бобові культури – козлятник). Використання покрівельних матеріалів продовж 3-5 років. Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату) відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

   Перший раз - з початку відростання борщівника, другий -  через 15-20 днів,  обов’язково до цвітіння.  Біологічні властивості борщівника виключають можливість його повного знищення в результаті лише одноразового застосування  гербіцидів. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борщівника. При внесенні гербіцидів необхідно забезпечити не менше як 80% змочування рослини.

  Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

  Не рекомендується:

  Скошувати борщівник в період закінчення цвітіння і початку зав'язування плодів, тому що це не матиме ефекту, якщо тільки скошені рослини не будуть знищені відразу після скошування. Залишати скошений борщівник покинутим на місці. Навіть насіння у фазу воскової стиглості борщівника здатне дати сходи. Скошування борщівника у період осипання насіння з рослин, особливо у вітряну погоду. Бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла. Краще використовувати водонепроникний захисний одяг. Восени виконувати оранку на полях, зарослих борщівником, бо це буде сприяти нагромадженню насіння в грунтi.

  Перша допомога при опіку борщівником Сосновського.

  Якщо все ж відбувся контакт із соком рослин, то необхідно:

  - по можливості, в найкоротші терміни,  промити уражені ділянки з господарським милом в проточній воді; 

  - промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісної рідиною (одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово (пантенол, олазоль, борний вазелін, уснінат натрію на ялицевому бальзамі; лініментсинтоміцин) і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов'язкою);

   - не розкривати пухирів, які утворились;

  - у випадку значних пошкоджень шкіри на місці пухирів, які розкрились, наносять підсушуючу мазь (цинкову) і накладають стерильну пов’язку;

  - звернутись до медичних установ.

       Якщо контакт відбувся в темний час доби і не вжито ніяких заходів, то при опроміненні шкіри на наступний день клінічні симптоми бувають такі ж,  як і при ураженні вдень.

  Державний фітосанітарний інспектор                  

  Переглядів 193
  Розробка: Відділ інформаційних технологій
  апарату Волинської облдержадміністрації
  Інформаційне наповнення:
  Ковельська районна державна адміністрація
  Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Ковельській райдержадміністрації.
  Адреса: 45000, м. Ковель, вул. Незалежності, 73, факс (0332) 772959, E-mail: info@koveladm.gov.ua
  © 2014 koveladm.gov.ua