УКРАЇНА
ГОРОХІВСЬКА МІСЬКА РАДА ГОРОХІВСЬКОГО РАЙОНУ
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
шостого скликання
(сорок третя сесія)
Р І Ш Е Н Н Я
від 09 липня 2015 року м. Горохів
№ 43-7/2015
Про встановлення ставок
земельного податку
за земельні ділянки
на території м. Горохів
З метою своєчасного наповнення міського бюджету та раціонального використання земельних ділянок на території м. Горохів, керуючись ст. 269, 270, 274, 281, 282, 283, 284 Податкового кодексу України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”,
міська рада вирішила :
1. Затвердити Положення про ставки земельного податку на території м. Горохів (надалі Положення) згідно з додатком 1 до цього рішення.
2. До 15 липня 2015 року оприлюднити дане рішення.
3. Копію даного рішення надати у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.
Міський голова В.Л. Годик
Додаток 1
до рішення Горохівської міської ради
від 09 липня 2015 року
№ 43-3-7/2015
«Про встановлення ставок
земельного податку
за земельні ділянки
на території м. Горохів»
П О Л О Ж Е Н Н Я
ставки земельного податку на території м. Горохів
(надалі – Положення)
1. Визначення понять
- 1. Плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, і зараховується до місцевого бюджету.
1.2. Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
1.3. Право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
1.4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
2. Платники земельного податку
2.1. Платниками земельного податку є:
- 1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
- 1.2. землекористувачі.
2.2. Особливості справляння податку суб’єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями.
3. Об’єкти оподаткування земельним податком
3.1. Об’єктами оподаткування земельним податком є:
3.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
3.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
4. База оподаткування земельним податком
4.1. Базою оподаткування земельним податком є:
4.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Положенням;
4.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
5. Ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)
5.1. Ставки податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено:
5.1.1. Сільськогосподарського призначення на рівні 0,1 відсотку нормативної грошової оцінки;
5.1.2. Житлової забудови:
5.1.2.1. Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на рівні 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.2. Для багатоповерхової забудови, під гаражно-будівельними кооперативами на рівні 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.3. Під індивідуальними гаражами на рівні 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.4. Промисловості, транспорту, зв'язку на рівні 1 відсотку нормативної грошової оцінки;
5.1.2.5. Землі рекреаційного призначення на рівні 1 відсотку відсотків нормативної грошової оцінки;
5.1.2.6. Лісогосподарського призначення, водного фонду, історико-культурного, оздоровчого та природоохоронного призначення на рівні 0,03 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.7. Землі житлової та громадської забудови, промисловості та інші категорії земель за комерційною функцією використання, у тому числі зайняті поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво:
5.1.2.8. Автотехобслуговування (мийки, СТО та інші) на рівні 1,5 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.9. Оптової, роздрібної торгівлі на рівні 1 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.10. Складського господарства та іншого неврахованого вище комерційного використання на рівні 1 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.11. Для будівництва та експлуатації ринкової інфраструктури на рівні 1 відсотка нормативної грошової оцінки;
5.1.2.12. Для будівництва та експлуатації автозаправних станцій на рівні 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
5.1.2.13. Для органів державної влади та органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, органів Міністерства внутрішніх справ, органів Державної служби з надзвичайних ситуацій, органів Служби безпеки України, військових формуваннь, утворених відповідно до законів України, Збройних Сил України, судів, навчальних закладів, закладів культури, науки, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, підприємств, установ та організацій комунальної та державної форми власності не залежно від функціонального призначення земельної ділянки на рівні 1 відсотка від нормативної грошової оцінки.
5.1.2.14. За земельні ділянки які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) на рівні 10 відсотків від нормативної грошової оцінки.
5.1.2.15. Інші землі, які не увійшли до цього переліку 3 відсотки від нормативної грошової оцінки
У разі здійснення на земельній ділянці декількох видів господарської діяльності, визначення розміру земельного податку здійснюється по найбільшому розміру функціонального використання земельної ділянки, що наведено в частині 5.1.2 даного Положення.
6. Власники нежилих приміщень (їх частин) у багатоквартирних житлових будинкахсплачуютьподаток за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права на нерухоме майно у розмірі 1 відсотка нормативної грошової оцінки.
7. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб
7.1. Від сплати земельного податку звільняються:
7.1.1. інваліди першої і другої групи;
7.1.2. фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
7.1.3. пенсіонери (за віком);
7.1.4. ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
7.1.5. фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
7.2. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб підпунктом 8.1 цього Положення, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, визначених ст. 121 Земельного кодексу україни:
7.2.1. для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
7.2.2. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в місті Чернігові – не більш як 0,10 гектара;
7.2.3. для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
7.2.4. для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
7.2.5. для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
7.3. Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
8. Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб
8.1. Від сплати податку звільняються:
8.1.1. санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;
8.1.2. громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов’язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством;
8.1.3. бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України;
9. Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком
9.1. Не сплачується земельний податок за:
9.1.1. сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, визначених відповідно до закону такими, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зон відчуження, безумовного (обов'язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення і посиленого радіоекологічного контролю), і хімічно забруднених сільськогосподарських угідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства;
9.1.2. землі сільськогосподарських угідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння;
9.1.3. земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;
9.1.4. землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування - землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
а) паралельні об’їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з’їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;
б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі;
9.1.5. земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень;
9.1.6. земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв;
9.1.7. земельні ділянки, на яких розташовані дипломатичні представництва, які відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, користуються приміщеннями та прилеглими до них земельними ділянками на безоплатній основі;
9.1.8. земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.
10. Особливості оподаткування платою за землю
10.1. Особливості оподаткування платою за землю встановлюються статтею 284 Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями.
Горохівська міська рада до 25 грудня року, що передує звітному, подає до контролюючого органу (Горохівського відділення Нововолинської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області) рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.
Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
10.2. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
10.3. Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.
11. Податковий період для плати за землю
11.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
11.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
12. Порядок обчислення плати за землю
12.1. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
12.2. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
12.3. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
12.4. За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
12.5. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
12.6. Юридична особа зменшує податкові зобов’язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до пункту 8.1 пункту 8 цього Положення за земельні ділянки, що знаходяться у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних ділянок такої юридичної особи.
Такий порядок також поширюється на визначення податкових зобов’язань із земельного податку юридичною особою за земельні ділянки, які відведені в порядку, встановленому Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для безоплатного паркування (зберігання) легкових автомобілів, якими керують інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, члени їх сімей, яким відповідно до порядку забезпечення інвалідів автомобілями передано право керування автомобілем, та законні представники недієздатних інвалідів або дітей-інвалідів, які перевозять інвалідів (дітей-інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату.
13. Строк сплати плати за землю
13.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
13.2. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
13.3. Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
13.4. Податкове зобов’язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
13.5. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
13.6. При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
13.7. У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
14. Індексація нормативної грошової оцінки земель проводиться відповідно до положень статті 289 Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями.
15. Відповідальність і контроль за своєчасністю і повнотою сплати податку
15.1. Платники плати за землю несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку відповідно до положень Податкового кодексу України зі змінами і доповненнями.
15.2. Контроль за повнотою справляння, правильністю обчислення і своєчасністю сплати до міського бюджету м. Горохова плати за землю за земельні ділянки комунальної власності на території міста Горохів здійснюється контролюючим органом.
Міський голова В.Л. Годик