Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Ковельської районної державної адміністрації!
 
 
 
 
   
8 лютого 2019 року

Ковельщина – край духовності і культури
Усі народи світу  пишаються своїми культурними надбаннями, бережуть їх, водночас стараючись робити їх живими елементами суспільного життя. І це правильно, бо за допомогою цих культурних надбань народи духовно розвиваються, ушляхетнюються, підносять рівень свого світосприймання. Не можна недооцінювати  важливість культури,  бо годі бути справді зрілим народом,  не віддаючи належне культурі.
Тож бережімо культуру, бо цей дар більше від будь-якого іншого зробить Україну улюбленим домом для нашого народу та могутнім, миротворчим, гідним міжнародної уваги та пошани членом людства.
Пам'ятаймо, що носіями культури є люди – талановиті, творчі, добрі наші люди. То ж про розвиток галузі культури Ковельщини та про людей, які її  бережуть, примножують  і розвивають, наша  сьогоднішня розповідь, або ж своєрідна  подорож установами культури району.
Загалом мережа закладів культури району  становить: 64   клубні установи, 41 бібліотеку та 3 школи естетичного виховання, в яких  працює  142 місцеві жителі, котрі своє життя тісно поєднали  з творчістю та розвитком галузі культури району загалом.
Мистецьку діяльність у районі забезпечує 171 колектив аматорського  мистецтва, у яких займається 1501 учасник, з них 74 дитячих колективи – 682 учасники. В  школах естетичного виховання навчається 314 учнів по класах фортепіано, баяна, акордеону, скрипки, бандури, труби, сопілки, флейти, гітари, сольного співу тощо.  Аматорські колективи району, обдаровані діти шкіл естетичного виховання щорічно  успішно  презентують Ковельщину у міжнародних, обласних оглядах-конкурсах, фестивалях, цим   самим підтверджують, що наш край має багату культурну спадщину, а люди у нас творчі та талановиті.
Щороку в районі на високому організаційно-творчому рівні проводяться  культурно-мистецькі заходи з нагоди державних, професійних свят, ювілейних дат та пам'ятних днів.  Доброю традицією стало проведення на Ковельщині  обласного поетично-мистецького свята "Лісова пісня" та обласного конкурсу читців "Мій любий краю" в Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки.
Серед творчих досягнень  аматорських колективів та окремих виконавців району – участь в ХVІ Всеукраїнському фестивалі сучасної пісні та популярної музики "Червона рута", переможець якого Анастасія Карпук-Сугак з Люблинця представлятиме Волинь у заключному етапі фестивалю у 2019 році; у Міжнародному фестивалі-конкурсі "Соняшник" - Гран-прі виборов зразковий аматорський ансамбль народної музики "Дударик" з Голоб;  на Першому Національному каналі у програмі  "Фольк-music"  Ковельщину  представляв народний аматорський фольклорний колектив "Родина" з Білина; у Всеукраїнському конкурсі учнівської молоді "Об'єднаймося ж, брати мої", присвяченому Шевченківським дням – щороку переможцями стають учні Люблинецької школи мистецтв; в  обласному  етапі  Всеукраїнського конкурсу  "Лідер  читання"   брала участь бібліотека  Дубівської  ОТГ – ІІ  місце посіла  Тетяна  Мартинюк  серед  25  учасників  літературного  змагання; в   обласному  літературному  конкурсі  юних  поетів-початківців  "Думи  і  мрії" Марія Куцова,  учениця закладу загальної середньої освіти смт Люблинець, посіла   ІІ  місце.
Для забезпечення повноцінного функціонування закладів культури і мистецтва району, примноження та збереження наявної мережі  в період  2015-2018 років відкрито 4 заклади культури,  виконано величезний обсяг різного роду ремонтно – реставраційних робіт, спрямованих на підтримання належного стану приміщень, зміцнення їх матеріально-технічної бази, а відтак залучено рекордну кількість коштів з бюджетів різних рівнів.
Знаменна подія відбулася в селі Вербці  у 2015 році – її громада стала учасником урочистого відкриття нової бібліотеки. Підтримав ідею місцевих жителів щодо розміщення під дахом одного приміщення і книгозбірні, і клубу на той час Дубівський сільський голова Павло Безека  (нині, на жаль, Павла Вікторовича немає поряд з нами,  але його добрі справи   живуть і донині).
Ошатне, просторе приміщення в центрі села, яке в свій час слугувало людям за магазин, відремонтували, дещо розширили його площу (добудували кілька кімнат), встановила систему індивідуального опалення, привели до ладу територію зовні. Фінансування будівельних робіт приміщення, де згодом розмістився сільський клуб, повністю взяв на себе місцевий бюджет. Дубівська сільська рада спершу відшукала в місцевій казні 40 тисяч гривень, за які на аукціоні в обласній споживчій спілці купили приміщення, а потім ще понад 650 тисяч гривень. Замовили проектно-кошторисну документацію і взялися до роботи, яка розтягнулася аж на три роки в міру надходження коштів.
Свою вагому частку в будівництво нового закладу також вніс благодійний фонд народного депутата України Степана Івахіва "Патріоти Волині", який передав комплекти євровікон та з півсотні м'яких стільців.
Як кажуть,  буде клуб, то  буде й пісня!  Тож  багатим на  події  у сфері відновлення  роботи закладів культури району виявився 2016 рік.  Березень   ознаменувався завершенням капітального ремонту будинку культури  у селі Майдані, позаяк у  липні над селами Ковельського району пронісся сильний буревій, який завдав чимало лиха селянам і, зокрема, розкрив будинок культури в Майдані, пошкодив одну із його основних стін. У результаті актова зала і сцена осередку культури були повністю зруйновані. Тож з районного бюджету  було виділено 300 тисяч гривень. Ці гроші  використані на встановлення решти євровікон, адже кілька років тому тут частину старих вікон уже замінили на енергозберігаючі, накриття даху, внутрішні роботи, укріплення фундаменту двоповерхової споруди, благоустрій навколишньої території. День офіційного відкриття відремонтованого закладу добре  запам'ятався місцевим жителям, бо для села – це важлива подія, яка подарувала  радість творчості на багато років вперед. Тут  звучить українська  пісня, у виконанні аматорів сцени та юних талантів, організовуються творчі зустрічі, урочисті зібрання. Одним словом, заклад культури живе своїм активним і творчим  життям.
За рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад, що становила 788 тис. грн., у селі Новий Мосир  було проведено капітальний ремонт будинку культури та бібліотеки.  День офіційного відкриття оновленого закладу   співпав із храмовим святом та  став  подією, котра  примножила  духовну скарбницю нашого краю, об'єднала громаду села навколо ідеї відродження національних традицій, цінностей, культурних надбань. Отож у зручних та комфортних умовах тут нині працюють директор будинку культури Валентина Штик та завідувач бібліотеки Любов Цуприк.  
Урочиста і  пам'ятна подія відбулася у невеличкому селі Вороні, де  заклад культури діяв до 90-тих років, а потім, на жаль,  споруда була закрита. Однак місцеві жителі дуже хотіли відродити в селі, де проживає чимало молоді, функціонує початкова школа, клуб. Спершу виготовили проектно-кошторисну документацію і  взялися за будівельні роботи. У приміщенні, яке стояло пусткою приблизно 20 років, капітальний ремонт тривав  чотири довгих роки. Тут було замінено практично все: вікна, двері, відремонтовано покрівлю, доведено до ладу стіни і підлогу, оновлено сцену, закуплено нові меблі, встановлено сучасну, енергоефективну систему опалення, окремі елементи якої не лише подають тепло, але й в спеку можуть охолоджувати повітря в залі. Ремонтували сільський клуб коштом сільського та районного бюджетів, а також суттєву допомогу надав благодійний фонд народного депутата України Степана Івахіва "Патріоти Волині". Загалом на все було використано більше 400 тисяч гривень.
А ось в мальовничому селі Великому Порську, здавалось би, звичайний  сільський  клуб, та сьогодні цей заклад культури має направду естетичний вигляд і є справжньою оселею творчості і таланту, де завжди  по - домашньому гостинно й затишно, адже 33 роки поспіль тут трудиться творча та креативна особистість –  Федір Вишневський, котрий  залучив до справи свого життя  усю свою сім'ю, яка завжди підтримує його мистецькі починання і вдало доповнює кожну розпочату ним творчу справу чи проект.  Дружина Федора Олексійовича Галина – автор сценаріїв, син Олексій – звукооператор,  донька Ольга – активна учасниця художньої самодіяльності. Така дружня  сімейна робота завжди дає гарний результат. То ж у березні 2017 року, у день  73-ї  річниці визволення Великого Порська  від нацистських загарбників,   відбувся  тематичний захід,  програма якого  включала в себе  не лише тематику героїчних і трагічних сторінок історії Другої світової війни, а й участь українців, зокрема, жителів села Великий Порськ,  у Афганській війні і  сторінки новітньої  історії  –   події на Майдані та війна  на Донбасі.
Позитивних емоцій  додав  той факт, що саме цього дня відбулось відкриття сільського клубу після проведення  тривалих ремонтних робіт. За кошти районного та Голобського селищного бюджетів було проведено перекриття даху та оздоблювальні роботи з облаштування фасаду приміщення клубу.  Відрадно, що місцеві жителі, котрі беруть активну участь у творчому житті села,  долучились і до виконання ремонтних робіт у клубі.
Оновлена та  реконструйована бібліотека-філія запрацювала   у  Старих Кошарах, що в Люблинецькій об'єднаній територіальній  громаді. Тут встановлені нові  вікна, двері, облаштована нова дерев'яна підлога, виконані внутрішні роботи сучасного типу, встановлені електрообігрівачі, відновлені книжкові полиці та шафи, а також здійснено ряд інших робіт, фінансування яких  виконано за  кошти і ще колишньої Старокошарівської сільської ради, а це понад 110 тис. грн. Сільська бібліотека, яку в народі називають осередком духовності і  цікавого спілкування, – нині ошатне, комфортне, затишне,  просторе і світле приміщення, де часто збираються місцеві жителі, аби обговорити новини країни, об'єднаної територіальної громади, рідного села та взяти додому цікаву книжку, аби у вільну від сільських клопотів хвилину доторкнутись до   цікавого світу книги.
Важливою подією у житті Люблинецької ОТГ  стало проведення  капітального ремонту  клубу села Кругеля, на що з селищного бюджету було спрямовано кошти у сумі 684 тис. грн. Нині заклад, під вмілим керівництвом  завідувача Сергія Долонька в повній мірі забезпечує культурно-мистецьке життя населеного пункту, активно залучаючи до участі як юне підростаюче покоління, так і зрілих місцевих жителів.
Велицька об'єднана територіальна громада у 2017 році, залучивши кошти інфраструктурної субвенції на умовах співфінансування з місцевого бюджету,  провела капітальний ремонт  в будинку культури с. Велицька. Обсяг виконаних внутрішніх  робіт на загальну суму  591 тис. 638 грн.  дав можливість наблизити цей заклад культури до установ європейського типу, а, отже працювати і творити тут – направду одне задоволення. То ж, створивши на базі  будинку культури  Центр  культури і дозвілля, керівник закладу Лариса Дембіцька доклала максимум зусиль, аби залучити до творчого життя громади усіх її жителів.
До прикладу, у місцевому хорі, котрим вміло керує  Анатолій Сколінчук, співають і вчителі, і працівники сільської ради, і місцеві депутати. Двічі на тиждень усі працівники галузі культури  ОТГ зустрічаються, аби спільно обговорити перспективи діяльності, спланувати проведення заходів, проаналізувати поточний стан справ. Доволі цікавого формату були організовані культурно-мистецькі заходи, приурочені Дню вчителя та  Дню місцевого самоврядування. Своєрідною послугою стали організовані візити  Святого Миколая до місцевої малечі, то ж, зробивши відповідне замовлення батьки подбали про свято для своїх дітей. Щороку по-новому, своєрідно та колоритно  відбуваються Дні села у Велицькій громаді, фантазії, таланту і творчості тут нікому не бракує. А про усе, що відбувається на ниві культурного життя, Центр  культури і дозвілля обов'язково напише на своїй офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook.
342 тис. грн.  Велицькій ОТГ також  вдалось залучити із коштів інфраструктурної субвенції на утеплення фасаду будинку культури села Мельниці,   адже  таким чином значно покращився температурний режим в приміщенні закладу культури. А де тепло, там і працювати набагато комфортніше.
Поворська об'єднана територіальна громада залучила майже 570 тис. грн. державних коштів на заміну шатрової покрівлі   будинку культури села Козлиничі.
22 грудня 2017 року до Голобської об'єднаної громади поспішали численні гості. А в самому селі Малий Порськ була радісна метушня – всі гуртом невеличким селом у 233 мешканці готувалися до хвилюючої події. Адже  у сільському клубі – новенька сцена і простора глядацька зала,  облаштована затишна кімната зі справжнім каміном. І все це – у новенькому, практично відбудованому заново сільському клубі. В ході капітального ремонту у будівлі було замінено перекриття, оновлено фасад, зроблено ремонт фойє, відремонтовано кімнати для гурткової та студійної роботи, придбано новий одяг для сцени. На ремонтні роботи затрачено 948 тисяч  472 гривні.
Нині це – заклад культури і дозвілля с. Малий Порськ, який, безперечно, став центром духовності, а відтак тут створено належні умови для того, щоб місцеві жителі мали змогу  проводити святкові заходи та зустрічі, гуртуватись за  інтересами, залучати  дітей до виявлення своїх талантів і здібностей. Тож щиро  бажаємо, щоб стежина до цього клубу не заростала, щоб тут були молодь і старші люди, щоб кожен тут почув, те що захоче, побачив те, чого прагне!
Масштабним проектом у сфері зміцнення матеріально- технічної бази закладів культури району стала реконструкція кіноконцертної зали районного будинку культури, що у селищі Голобах. Розпочинали з демонтажу старих конструкцій,  а згодом – ремонт сцени, стелі, оздоблення стін, модернізація технічної бази, встановлення  відеопроекційного обладнання, освітлювального устаткування, створення дизайнерського  інтер'єру приміщення, придбання сучасного одягу сцени  – усе за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету місцевим на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад на загальну суму  958 тис. 364 грн. Як і прогнозувалось,  кіноконцертна зала на 400 глядацьких місць має  гарний і  сучасний вигляд, то ж цілком логічно, що  заходи районного рівня, приурочені державним святам та визначним подіям, відбуваються саме в Голобах. Сюди приїздять закордонні делегації, гості з інших районів та областей, тут комфортно усім, адже і мистецька програма заходів тут  завжди доволі різноманітна та  насичена цікавими творчими проектами аматорів сцени.  
Майже 530 тис. грн. коштів інфраструктурної субвенції вдалось залучити і на проведення  ремонту даху дитячої музичної школи смт Голоб, яка виховує і навчає юні таланти об'єднаної територіальної громади.  
У 2018 році за кошти районного бюджету, зокрема 150,9 тис. грн. – проведено капітальний ремонт  клубу села Гішин, 238,8 тис. грн.  спрямовано на перекриття даху районної бібліотеки для дітей.
З метою реалізації  інфраструктурних заходів, що потребують впровадження на території Колодяжненської ОТГ, в рамках підготовки до відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, як осередку культурної спадщини Ковельщини, у будинку культури с. Колодяжного  проведено капітальний ремонт та монтаж системи опалення на загальну суму 3,8  млн. грн.  Нині  цей заклад культури  має вигляд справжньої кіноконцертної зали, а тому тут відбуваються як районні, так і місцеві культурно-мистецькі заходи.
Говорячи мовою цифр, зазначимо: 11 мільйонів гривень за чотири роки  спрямовано для відновлення роботи  клубних, бібліотечних установ у  селищах і селах району та створення комфортних умов  для праці та творчості. Маємо завдання на перспективу – відновити роботу будинку культури в селі Поворську та  створити  місцевий культурно-спортивний  простір на базі будинку культури села Сільця. За цифрами та об'єктами   – яскрава творчість культурних діячів та  аматорів сцени району, котрі збагачують наше життя українською піснею, танцем та інструментальною музикою, а відтак  дарують позитивні емоції та враження глядачам,  прославляють та оспівують Ковельщину.
Переконатись у тому, що Ковельський район – це осередок таланту і творчості, усі бажаючі мали гарну нагоду у день звітного концерту, що відбувся у Голобах, де  представники закладів культури району – вокальні та інструментальні ансамблі, хорові і  фольклорні колективи та окремі солісти продемонстрували справжню феєрію творчості і таланту.

Відділ з питань внутрішньої та інформаційної політики апарату райдержадміністрації.
Відділ культури райдержадміністрації.

   Онлайн путівник

 
Телефон: (03352) 5-22-16
Тел/Факс: (0332) 77-29-59
Адреса: 45000 м. Ковель,
вул. Незалежності 73
 
Веб-студія «Терен» © Copyright Ковельська районна державна адміністрація