Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Ковельської районної державної адміністрації!
 
 
 
 
   
8 липня 2018 року
Сьогодні  Президент України Петро Порошенко взяв участь у заходах із вшанування пам'яті українців – жертв польсько-українського конфлікту 1943-1944 років, які відбулися у селі Гончий Брід. 
75 років минуло з часів трагічних подій українсько-польського конфлікту 1943-1944 років.  Найкривавішим для жителів села Гончий Брід виявився січень 1944 року, коли  було  розстріляно понад 60 осіб. На знак пам’яті про убитих земляків біля місцевого
церковного храму споруджений Пам’ятний знак  у вигляді Хреста  та двох плит, на котрих викарбувані прізвища та імена  розстріляних  жителів сіл Гончий Брід, Дроздні, Рокитниця, Пересіка, Волошки,  селища Голоби та міста Ковеля. Аби вшанувати пам’ять про загиблих, сьогодні  до Пам’ятного знаку  прибули їхні нащадки, односельці, земляки, представники влади різних рівнів, серед них голова Волинської облдержадміністрації Олександр Савченко, голова Ковельської 
райдержадміністрації Віктор Козак, депутати та громадськість  Волинського краю.
Глава держави поклав квіти до Пам’ятного знаку жертвам польсько-українського конфлікту 1943-1944 років,  воїни роти Почесної варти встановили кошик квітів зі стрічкою національних кольорів України та надписом: «Від Українського народу».
Перед початком виступу Президент запропонував разом виконати Державний Гімн України.
«Я сьогодні хочу, щоб вся Україна почула, весь світ почув, що трагедія Гончого Броду, так
само як і Волинська трагедія загалом, є болісним та повчальним історичним уроком для двох народів – для українського народу і для польського народу. Бо сюди сьогодні у Гончий Брід я приїхав одразу ж після відвідин і відкриття  пам’ятника українським жертвам у Сагрині на Холмщині. І цього візиту 
українського Президента Холмщина чекала багато років. Це дуже символічно і знаково, що ми шануємо і пам’ятаємо кожного без вини вбитого»,  - звернувся до присутніх Президент.
«Два народи – український і польський – об’єднані спільним минулим. В теперішньому часі, зараз коли Україна впевнено крокує у Європу, ми маємо міцні стосунки, які ми зараз збудували. Ми маємо спільне європейське сьогодення і майбутнє»,  - наголосив Петро Порошенко.  
«А трагічні сторінки нашої історії, зокрема і кривавий конфлікт 1943-1944 років, мають бути пересторогою. Ми, сучасні покоління українців і поляків, не маємо права ставити
сьогодення і майбутнє у залежність від минулого», - підкреслив він.
За словами Президента, як в усі часи, від суперечки між українцями і поляками виграє третій, не українець і не поляк, а той, «хто чинить агресію проти нашої держави зі Сходу зараз, хто захоплює українські землі, хто здійснив незаконну анексію Криму, хто зараз 
всередині країни намагається вести гібридну боротьбу». «Для чого? Для того, щоб розколоти наш народ і розколоти український і польський народи. Хіба можемо ми дати їм хоч один шанс для того, щоб була його перемога? Це ворог, це зайда, це окупант. І ми ніколи не дамо йому жодного шансу», - наголосив Петро Порошенко.
Президент нагадав про трагічні події, які відбулися у селі Гончий Брід, де жертвами стали десятки людей, серед яких були мешканці не лише цього села. «А на Водохреща 1944-го року тим, хто приїхали відвідати рідних, нікому не дали жодного шансу врятуватись. І дуже
важливо, щоб ми про це знали, знала вся країна, і постійно пам’ятали сторінки своєї історії. Жахлива подія відбулася. І таких українських сіл було багато – і по цей, і по той бік сучасного українсько-польського кордону», - сказав він.
Моя позиція, позиція українського народу – будь-який злочин проти мирного населення не має виправдання. І ми всі схиляємо голови перед пам’яттю українських і польських жертв 
Волинської трагедії. Рішуче засуджуємо скоєні проти українців і поляків злочини і засуджуємо тих, хто їх скоїв. Сильна  позиція держави і сильна позиція народу полягає в тому, щоб знайти в собі сили визнавати помилки минулого, усвідомлювати їх справжні причини… Для чого? Дуже просто, для того, щоб не допустити їх в майбутньому. На моє глибоке переконання, що Україна і Польща засвоїли цей урок, – додав Президент.
Петро Порошенко зазначив, що сьогодні на заходах із вшанування пам’яті жертв трагедії
присутній  Володимир Федорович Янко: «Володимир Федорович на власні очі бачив все, що тоді відбулося у цьому селі. Дозвольте, дорогий Володимире Федоровичу, у Вашій особі висловити глибоку шану волинянам старшого покоління, які, дякуючи Богові, пережили той жах», - промовив Президент.
Володимир Федорович Янко, 90-річний житель села Майдан поділився спогадами про  ті трагічні події.
За його словами, до війни за 7 км від Гончого Броду було село Діброва, де жили поляки. Незважаючи на національні розбіжності, поляки та українці жили в дружбі й мирі. Коли ж західноукраїнські землі окупували гітлерівські війська, то зробили все, аби посварити два народи. Тож в січні 1944 року поляки з Гончого Броду напали на село Майдан. Як результат, однією із жертв став батько Володимира  Федоровича.
– Пройшло 75 років від того часу. І треба все зробити, для того, щоб повернути злагоду і
дружбу між польським і українським народами. Бо нема більшого щастя на світі, як жити  в дружбі з сусіднім народом. Закликаю українську і польську владу зробити все, аби настала мир і злагода на всі часи, – зазначив Володимир Янко.
Тож хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх жертв українсько-польського конфлікту 
1943-1944 років. «Вічна пам’ять кожному українцеві.  Вічна пам’ять кожному поляку»,  - сказав Президент.
Біля Пам’ятного знаку також відбулась панахида за загиблими, яку відслужив настоятель Святотроїцького храму  Микола Хотинський. Помолившись спільно з усіма, Петро Порошенко зайшов до церковного храму і запалив свічку. Опісля
 подовгу спілкування  і фотографувався з громадою, адже кожен хотів мати фото з Президентом. Проводжали волиняни Петра Порошенка   піснею, яка є гімном  Волинського краю -  «Волинь моя». 
Потому, на знак глибокої пам'яті та вічної шани про   українців – жертв польсько-українського конфлікту 1943-1944 років учасники  зібрання поклали квіти   до підніжжя Пам'ятного знаку, зокрема від Ковельського району - корзина  живих квітів у жовто-блакитній палітрі кольорів. 
 
Відділ з питань внутрішньої та інформаційної
політики апарату райдержадміністрації 
 


   

 
Телефон: (03352) 5-22-16
Тел/Факс: (0332) 77-29-59
Адреса: 45000 м. Ковель,
вул. Незалежності 73
 
Веб-студія «Терен» © Copyright Ковельська районна державна адміністрація